Projektowanie wg User Experience (wrażeń użytkownika)  to coś, co większość z nas kojarzy z projektowaniem stron internetowych.

Ale dlaczego nie jest to coś, co wykracza poza stronę internetową? Oto powód, dla którego pytam: jako konsument jest tak rzadki, że jedyną interakcją z marką jest jej witryna internetowa. Weźmy na przykład witrynę e-commerce. Kupujesz ze sklepu produkt, a potem co się dzieje?

  • Otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem;
  • Otrzymasz kolejny e-mail, gdy paczka zostanie wysłana;
  • Możesz otrzymać kolejne powiadomienie e-mail lub SMS, gdy paczka zostanie dostarczona;
  • Pobierasz paczkę i otwierasz ją;
  • Otwierasz swój zakup i korzystasz z niego.

To wszystko jest przedłużeniem początkowego doświadczenia użytkownika w witrynie. Dlatego też projektowanie UX powinno wykraczać poza samą stronę internetową.

Poniżej lista na co jeszcze zwrócić uwagę:

  1. Aplikacja mobilna – W dzisiejszych czasach strony internetowe nierzadko mają swoje odpowiedniki w aplikacjach mobilnych. Układ nie musi być identyczny, ponieważ użytkownicy mobilni zwykle zachowują się inaczej niż użytkownicy komputerów.
  2. Media społecznościowe – Media społecznościowe to kolejny kanał, który jest często połączony z witryną internetową. Chociaż nie możesz kontrolować estetyki samych witryn społecznościowych, elementy wizualne i komunikaty w postach muszą być powiązane z marką. Oznacza to, że rzeczy takie jak memy i emotikony – które są popularnymi środkami komunikacji w mediach społecznościowych – powinny być używane tylko wtedy, gdy zwykle stanowią część tożsamości marki.
  3. Email – Większość stron internetowych ma bezpośrednie połączenie z pocztą e-mail. Na przykład newslettery na blogu, wiadomości e-mail z potwierdzeniem zakupu i kontynuacja generowania potencjalnych klientów zaczynają się na stronie internetowej. Konsumenci doskonale zdają sobie sprawę, że po przekazaniu adresu e-mail otrzymają w zamian wiadomość e-mail. W wielu przypadkach te e-maile są mile widziane, gdy są wykonane prawidłowo. Natomiast jeśli jest coś źle skonfigurowane to osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego.

 

 

Oceń Nas:
1 Gwiazdka2 Gwiazdka3 Gwiazdka4 Gwiazdka5 Gwiazdka
Loading...