SYSTEMY CMS

CONTENT MANAGEMENT SYSTEM

System zarządzania treścią CMS (Content Management System) jest to aplikacja komputerowa pozwalająca na publikowanie, edycję, organizowanie i modyfikowanie treści zawartych na stronie internetowej.
System CMS powstał na początku lat 90 i używany jest do tworzenia stron internetowych głównie takich jak blogi, strony z newsami oraz sklepy internetowe.

Głównym celem systemu CMS jest oddzielenie treści strony od jej wyglądu. Użytkownik mający dostęp do systemu może wprowadzić nowe informacje które zostaną zapisane w bazie danych. Na podstawie tych treści oraz szablonów system tworzy dynamiczne strony www. Dzięki temu możemy z wygodny sposób zarządzać naszymi stronami internetowymi. W przypadku CMS nie potrzebna nam wiedza dotycząca programowania tak jak to było w przypadku statycznych stron opartych na języku HTML.

Wygląd systemu CMS oparty jest na szablonach (themes, templates). Mając przygotowane szablony może zmieniać wygląd stron jednym kliknięciem w panelu administracyjnym.

W chwili obecnej możemy również zmieniać strukturę strony co było nie do pomyślenia kilka lat temu. Systemy zarządzania treścią są pisane w takich językach jak: OHO, JSP, ASP czy Python.

Istnieją różne typy systemów CMS:

1. system zarządzania dokumentami

2. system zarządzania wiedzą

3. system zarządzania zasobami cyfrowymi

4. system zarządzania obiegiem treści

5. system zarządzania treścią która znajduje się na stronie internetowej

 

System zarządzania treścią różnią się od siebie.

ZADZWOŃ: 600-969-918

POPULARNE SYSTEMY CMS

SYSTEMY CMS DO TWORZENIA PROFESJONALNYCH STRON INTERNETOWYCH

1. WordPress który wykorzystuje PHP i MySQL

2. Joomla która wykorzystuje PHP i MySQL

3. Drupal który wykorzystuje PHP i MySQL lub PostgreSQL

4. Fedora oparta jest na Java i MySQL lub PostgreSQL lub Oracle

5. mojoPortal to ASP.NET oraz bazy Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, SQLite, Firebird

6. OpenPHPNuke – PHP oraz bazy MySQL, PostgreSQL, SQLite

Podstawowe funkcje systemów CMS pozwalają na dodawania do projektowanych stron internetowych następujących elementów: edycja tekstu, dodawanie zdjęć lub innych grafik, wstawianie tabel, punktowanie, wstawianie plików które można pobrać np. PDF, podpinanie linków zewnętrznych jak i wewnętrznych. Mając dostęp do panelu administracyjnego możemy dodawać nowe strony, edytować i kasować stare strony, edytować menu.

Systemy CMS zawierają także wiele funkcjonalnych elementów jak mapy, formularze kontaktowe, galerie itp. Gdy jednak nam czegoś brakuje możemy znaleźć w sieci całą masę dodatków takich jak plugin czy moduły)

Reasumując system zarządzania treścią to całkiem fajna sprawa dla osób nie znających się na programowaniu!

Oceń Nas:
1 Gwiazdka2 Gwiazdka3 Gwiazdka4 Gwiazdka5 Gwiazdka
Loading...