Kiedy siadasz, aby zbudować nową stronę internetową, prawdopodobnie przestrzegasz ścisłego procesu z listą dotyczącą wszystkiego, co należy zrobić. Ale czy ta lista zawiera cokolwiek na temat standardów internetowych?

Dzisiaj przyjrzymy się, jakie są standardy, dlaczego je mamy i co naprawdę musisz z nimi zrobić jako projektant stron internetowych.

Kiedy mówimy o standardach internetowych, mamy na myśli formalne specyfikacje, których powinien przestrzegać Internet i wszystko w nim zawarte. Tak więc często mniej chodzi o to, jak wygląda frontend witryny internetowej, a bardziej o to, jak jest ona zbudowana.

Standardy sieciowe nie koncentrują się tylko na tworzeniu stron internetowych. Dotykają przeglądarek, HTTP, oprogramowania do projektowania i programowania, a także urządzeń konsumenckich. Zasadniczo standardy sieciowe są opracowywane i formalizowane, aby zapewnić siłę i spójność samego rdzenia sieci. Im bardziej przestrzegamy tych standardów, tym bardziej dostępny staje się internet dla wszystkich.

PRAWIDŁOWY HTML, CSS I JAVASCRIPT

Źle napisany kod może powodować wiele problemów z działaniem strony internetowej, nie wspominając o błędach, które może wprowadzić. To była jedna z pierwszych rzeczy, które musieliśmy opanować.

Ponieważ HTML, CSS i JavaScript stanowią kręgosłup, istnieją surowe standardy dotyczące sposobu ich pisania i używania. Ponadto, gdy odmiany tych języków wchodzą do leksykonu WWW – jak HTML5 i CSS3 – tworzone są dla nich również standardy.

Standaryzując kodowanie, umożliwiamy wszystkim programistom i projektantom mówienie tym samym językiem, a każda przeglądarka internetowa lub oprogramowanie może je zrozumieć.

GRAFIKA

Jest to ważne dla projektantów stron internetowych, choć nie jest to tak ścisły standard, jak zestaw najlepszych praktyk w zakresie korzystania z grafiki w Internecie. Na przykład to zaleca W3C:

– PNG dla zdjęć;
– SVG do wizualizacji danych;
– CSS do ulepszania podstawowego HTML;
– Canvas API do tworzenia gradientów, kształtów i innych efektów projektowych;
– WebCGM dla grafiki wektorowej.

Jeśli chcesz, aby Twoja witryna działała tak skutecznie, jak to możliwe, ważne jest, aby poważnie traktować takie zalecenia.

RESPONSYWNOŚĆ

Wraz z rozprzestrzenianiem się inteligentnych urządzeń i ogromną różnorodnością rodzajów dostępnych urządzeń, niezwykle ważne stało się posiadanie standardów dla urządzeń mobilnych

To powiedziawszy, organy normalizacyjne nie tylko znormalizowały responsywny projekt. Stworzyli także zestaw najlepszych praktyk w zakresie mobilnego internetu.

ARCHITEKTURA INTERNETOWA

Dotyczy to sposobu konstruowania informacji za kulisami. Opracowano więc standardy dla takich rzeczy jak:

  • Adresy URL i URI;
  • XML;
  • HTTP i HTTPS;
  • Zestawy znaków;
  • Kodowanie

Dzięki zastosowaniu standardów dotyczących sposobu etykietowania i identyfikacji części sieci może stać się bardziej globalna.

Oceń Nas:
1 Gwiazdka2 Gwiazdka3 Gwiazdka4 Gwiazdka5 Gwiazdka
Loading...